Genere
Ese (6)
Histori (2)
Novela dhe tregime (21)
Perralla-> (70)
Poezi (15)
Roman-> (36)
Autoret
Donacion

Ese

Shiko: 

Ditari i Adamit dhe Eves Ditari i Adamit dhe Eves
Autori: Twain Mark
Kodi: 978887226129
Data e futjes: Saturday 14 November, 2015

Ditari i Adamit dhe Eves na paraqet dy anet e Mark Twainit. Anen cinike qe shumica mendojne se e njohin, ashtu si dhe anen e embel te tijen qe per shume kohe na e ka mbajtur fshehur. Nga vendosmeria burrerrore e Adamit tek pafajsia e Eves, ky liber eshte nje testament zbavites i dashurise se Twainit per gruan e tij te semure. Adami me menyra pak te pagdhendura e qe zemerohet lehte, bezdiset nga prania e Eves qe e ndjek prapa, flet pa pushim e i v...
Frike dhe te dridhura Frike dhe te dridhura
Autori: Kierkegaard
Kodi: Frike dhe te
Data e futjes: Saturday 28 May, 2016

Nuk ka dyshim se «Frike e drithma» eshte njera nga kryeveprat e Kierkegaard. E shkruar ne 1843 (…), kjo veper eshte si nje sinfoni qe ka te harmonizuara e te shkrira brenda saj te gjithe motivet dominuese te mendimit dhe te artit te Kiekegaardit. Ne figuren e Abrahamit, kalores i besimit, ne situaten ekstreme, pertej te mires e te keqes, pertej te vertetes dhe genjeshtres, mund te gjendet e gjithe filozofia ekzistenciale e kohes se Kierkega...
Kthimi i madh Kthimi i madh
Autori: Milan Kundera
Kodi: Kundera
Data e futjes: Monday 11 December, 2017

I njëjti regjizor i nënvetëdijes, që gjatë ditës i dërgonte, si copëza lumturie, copëza të pamjeve të stërnjohura nga mëmëdheu, gjatë natës i përgatiste kthime të llahtarshme në të njëjtin mëmëdhe. Dita ishte e përshkëndritur me bukurinë e tokës së shumëkërkuar, nata e ngjyer me tmerrin e të kthyerit atje. Dita i nanuriste parajsën që kishte humbur; nata i përgatiste ferrin nga ku kishte marrë arratinë....
Mendimi kritik i nje qytetari Mendimi kritik i nje qytetari
Autori: Gilman Bakalli
Kodi: Mendimi
Data e futjes: Wednesday 03 July, 2019

...
Miti i Sizifit Miti i Sizifit
Autori: Albert Camus
Kodi: Miti
Data e futjes: Wednesday 09 October, 2019

...
Puthja e nenes Puthja e nenes
Autori: Marcel Proust
Kodi: Proust
Data e futjes: Tuesday 18 August, 2020

...

Faqe risultatesh:  1  Shikim nga 1 tek 6 (nder 6 audiolibra)