Genere
Ese (6)
Histori (2)
Novela dhe tregime (21)
Perralla-> (70)
Poezi (15)
Roman-> (36)
Autoret
Donacion

Poezi

Shiko: 

Camaj Camaj
Autori: Martin Camaj
Kodi: Camaj
Data e futjes: Tuesday 23 June, 2020

...
Epi i Gilgameshit Epi i Gilgameshit
Autori: Gilgamesh Epi
Kodi: Epi
Data e futjes: Friday 29 July, 2016

Ne kerkim te perjetesise. Perkthim i jashtzakonshem i Anton Berishes...
Ferri Ferri
Autori: Dante Alighieri
Kodi: Ferri
Data e futjes: Tuesday 26 March, 2019

...
Kenge kreshnikesh dhe legjenda Kenge kreshnikesh dhe legjenda
Autori: Rapsodi
Kodi: Kreshniket
Data e futjes: Tuesday 23 August, 2016

Çdo komb ka nji nënshtresë mitike që gjindet thellë në rranjët e atij komb… Sa ma i vjetër kombi aq ma të thella rranjët… Ne mesin e atyne rranjëve për çdo komb ka nji Arkeo-Mit, nji Krye-Mit… Për ne shqiptarët mendoj se Arkeo-Miti jonë kombëtar asht Legjenda e Rozafës… Legjenda e Rozafës vjen nga qyteti ma i njohun shqiptar, Shkodra! ( Per me teper ju mund te lexoni Legjenda e Rozafes nga Ilir Seci.)...
Lahuta e Malcis Lahuta e Malcis
Autori: Fishta Gjergj
Kodi: Lahuta
Data e futjes: Monday 07 December, 2015

Lahuta e Malcís konsiderohet si kryevepra e Át Gjergj Fishtës të cilën autori filloi të e shkruante nga vitit 1905 duke e përfunduar në vitin 1937. Më 1902 Fishta ishte dërguar në një fshat të vogël për të zëvendësuar përkohësisht famullitarin vendor. Atje u njoh e u miqësua me fshatarin e moshuar Marash Uci (vd. 1914) nga Hoti, të cilin do ta përjetësonte më vonë në vargje. Në mbrëmjet që i kalonin së bashku Mar...
Liqeni Liqeni
Autori: Lamartine Alphons de
Kodi: Liqeni
Data e futjes: Tuesday 05 January, 2016

Në 1816, në Aix-les Bains pranë liqenit Bourget, Lamartine ishte njohur me Julie Charles. Një vit më pas, ai u kthye në liqen, duke pritur ta takonte përsëri atje. Por ai kishte pritur më kot, dhe fillimisht mendoi se ajo e kishte braktisur perfundimisht. Një muaj më vonë ai mësoi se ajo ishte sëmur dhe kishte vdekur. E "ajo" në këtë poemë gjysmë-autobiografike i referohet Julie. "Zëri i dashur për mua", qe degjohet ne strof...
Magjite Magjite
Autori: Zhaneta Lazri
Kodi: Magjite
Data e futjes: Monday 11 May, 2020

...
Migjeni Migjeni
Autori: Migjeni
Kodi: Migjeni
Data e futjes: Monday 10 October, 2016

Uragani i nderprere! C`do te shkruante me pas? C`la pa bere? Ne c`lartesi do te ngjitej? Keto pyetje, ndonese te mbetura pa pergjigje, do te perseriten si per gjithe njerezit e medhenj, qe brezat e rinj deshirojne ti kene mes tyre. (Ismail Kadare)...
Mjeda Mjeda
Autori: Ndre Mjeda
Kodi: Mjeda
Data e futjes: Tuesday 12 March, 2019

...
Poetë shkodranë Poetë shkodranë
Autori: Autori Vari
Kodi: Shkodrane
Data e futjes: Friday 12 June, 2020

...
Poezi Poezi
Autori: Zhaneta Lazri
Kodi: Poezi
Data e futjes: Saturday 16 May, 2020

...
Poezi Franceze Poezi Franceze
Autori: Autori Vari
Kodi: Poezi fr
Data e futjes: Wednesday 05 August, 2020

...
Shiu në breshtë Shiu në breshtë
Autori: Gabriele D`Annuncio
Kodi: Shiu
Data e futjes: Thursday 14 May, 2020

Perkthyer nga Zef Zorba dhe pergatitur nga Adrian Hoti...
Vajza dhe vdekja Vajza dhe vdekja
Autori: Gorky Maksim
Kodi: Poeme
Data e futjes: Sunday 29 November, 2015

Nje poeme ne ciklin e perrallave e legjendave ku i kendohet dashurise e lirise, plot pasion e ndjeshmeri plot muzikalitet . E rrembyer nga zjarri i dashurise vajza nuk e perfill vdekjen qe e mahnitur nga motra e saj, dorezohet....
Vargje Vargje
Autori: Autori Vari
Kodi: Vargje
Data e futjes: Tuesday 24 November, 2020

...

Faqe risultatesh:  1  Shikim nga 1 tek 15 (nder 15 audiolibra)