Genere
Autoret
Donacion

Fantashkence

Shiko: 

Njeriu i padukshem Njeriu i padukshem
Autori: Wells Herbert
Kodi: Njeriu
Data e futjes: Thursday 03 December, 2015

Duke shkruar kete histori te jashzakoneshme, Wells, zgjidhi nje probleme imagjinate krijuese te denje per Ajnshtajnin. Ai zbuloi se duke u vene ne ate rol, se pasojat negative jane shume me te medha se avantazhet qe aq shume e kishin ekzaltuar. Ky liber sherbeu si subjekt shume interesant per filma te ndryshem deri edhe kenge. Qe nga1952 kur doli ne shitje, ai vazhdon te terheqe lexuesit e te gjitha moshave. Thuhet se autori eshte influencuar ng...
Princi i vogel Princi i vogel
Autori: Exupery Antoine de Saint
Kodi: Princi
Data e futjes: Sunday 24 January, 2016

Princi i vogel eshte njeheresh perralle, tregim, poeme, ditar intim, e meditim filozofik. « On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux » « Nuk shikohet mire vecse me zemer. esencialja eshte e padukshme per syte. » (Antoine de Saint-Exupéry, Princi i vogel, kapitulli XXI)...
Rashomon Rashomon
Autori: Akutagawa Ryunosuke
Kodi: Rashomon
Data e futjes: Wednesday 15 November, 2017

Filmi i Akira Kurosawa , Rashomon, eshte frymezuar nga ky tregim...
Tregime tmerri Tregime tmerri
Autori: Poe Edgar Allan
Kodi: Poe
Data e futjes: Thursday 21 April, 2016

Mjeshtri i madh i misterit dhe i tregimit te shkurter . Macja e zeze, njeri nder tregimet me te famshem te autorit, eshte nje tregim me nje dhune te padegjuar ne te cilin spikat banaliteti i paparashikueshem i se keqes ku tregimtari duke na rrefyer ndryshimet qe ndodhin ne shpirtin e tij dhe veprimet qe kryen, duket se nuk arrin me te zoteroje thuaj se irracionalen e se keqes qe fle ne cdo njeri. Eshte shkrimtar shume i lexuar dhe shume i popul...

Faqe risultatesh:  1  Shikim nga 1 tek 4 (nder 4 audiolibra)