Genere
Ese (6)
Histori (2)
Novela dhe tregime (21)
Perralla-> (56)
Poezi (15)
Roman-> (28)
Autoret
Donacion

Zweig Stefan

Shiko: 

Cvajg Cvajg
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Cvajg
Data e futjes: Monday 07 November, 2016

Dhe pikerisht aty, ne nje kazino, paten fillimin e tyre 24 oret me eksituese se cdo loje, ore qe tronditen ekzistencen time per vite te tera. Nje goditje prej mjeshtri. Me penen e afte te nje mjeshtri, qe di te nderthure ankthin me zhbirilimin e ndergjegjes dhe te futet ne plaget e ndjeshmerise femerore ashtu dhe te zemerimit te verber mashkullor, Cvajg i gozhdon personazhet dhe lexuesit e tij, nga fillimi ne fund....
Koleksioni i padukshem Koleksioni i padukshem
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Koleksioni
Data e futjes: Monday 30 November, 2015

Koleksioni i padukshem eshte nje homazh per shpirtin e koleksionistit. Libri zbulon paradoksin e nje koleksionisti te verber, aq te dashuruar me koleksionin e tij sa qe te habit kujtesa ne detaje e seciles pjese te koleksionit. Jo rastesisht kemi zgjedhur nj riprodhim te gravures se Albert Durer, ate ku ndalet biseda e lind dyshimi. Po ashtu do te gjenden te pershkruar te gjithe elementet qe shoqerojne boten pas permbysjeve ku te pasurit e rinj v...
Letra e nje te panjohure Letra e nje te panjohure
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Letra
Data e futjes: Tuesday 29 December, 2015

Letra e ndjerë e së panjohurës, që besonte deri në fund te dashuria gati-gati e pashpjegueshme me zotërinë e librave, është ndoshta një nga më të bukurat e Cvajg, po aq sa dhe “24 orë nga jeta e një gruaje”. Gratë e Cvajgut i dorëzohen dashurisë dhe u dalin përpara sfidave për të pasur pranë njeriun e zemrës. Ashtu si gruaja që humbi gjithë paratë në kumar, vetëm nga vështrimi dhe mbrëmja që kaloi me një djalosh...
Novela e shahut Novela e shahut
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Shah
Data e futjes: Tuesday 14 November, 2017

Novela e shahut, (Schachnovelle, 1941) eshte novela e fundit e shkruar nga Stefan Zweig para vetvrasjes se tij , 22 febbraio 1942....

Faqe risultatesh:  1  Shikim nga 1 tek 4 (nder 4 audiolibra)