Genere
Ese (6)
Histori (2)
Novela dhe tregime (21)
Perralla-> (70)
  Tregime-> (61)
Poezi (15)
Roman-> (36)
Autoret
Donacion

Perralla

Shiko: 

Gjiganti egoist Gjiganti egoist
Autori: Wilde Oscar
Kodi: Gjigantiegoi
Data e futjes: Friday 27 November, 2015

Cdo dite , kur ktheheshin nga shkolla, femijet e kishin bere zakon te shkonin te luanin ne kopshtin e Gjigantit. Keshtu fillon nje nga veprat me te famshme te Oskar Uajlld. Ne kete perralle zbulojme ndjeshmerine, humanitetin dhe mesimin se asgjee, asnje pasuri apo prone nuk na gezon ne se nuk e ndajme me te tjeret. Perralla e dyte " Bilbili dhe trendafili" eshte nje nder tregimet me te bukura te Oscar Wild-it, nje nder historite me te bukura te d...
Muku i vogel Muku i vogel
Autori: Hauff Wilhelm
Kodi: Muku
Data e futjes: Thursday 20 April, 2017

Muku i vogel eshte nje nder librat me te bukur te letersise per femije. Pak lexues e dine se autori , Wilhelm Hauff, jetoi vetem 24 vjet. Nje shkrimtar me nje prodhimtari te jashtzakoneshme....
Perralla Perralla
Autori: Xhahid Bushati
Kodi: Xhahid
Data e futjes: Thursday 14 May, 2020

...
Perralla dhe fabula Perralla dhe fabula
Autori: Autori Vari
Kodi: Perralla dhe
Data e futjes: Thursday 09 April, 2020

...
Perralla e peshkatarit dhe e peshkut Perralla e peshkatarit dhe e peshkut
Autori: Pushkin Aleksander
Kodi: Pushkin
Data e futjes: Sunday 24 July, 2016

-Perralla ne vargje -Perralla e peshkatarit dhe e peshkut ( Cironka) -Perralla e Car Salltanit dhe e birit te tij Knjazit, Gvidon Salltanovic, kreshnik zulmemadh e i fuqishem dhe e se bukures princeshe mjellme' -Perralla e popit dhe e sherbetorit te tij Halldopit -Perralla e carevnes se vdekur dhe e shtate divave...
Perralla shqiptare Perralla shqiptare
Autori: Sako Zihni
Kodi: Perralla shq
Data e futjes: Wednesday 23 March, 2016

Pralla popullore shqiptare (1954).JPG Pralla popullore shqiptare libër nga Instituti i Shkencave. Redaktuar nga Komisjoni i folklorit nën drejtimin e Zihni Sakos. Botuar në N.SH.B. Stabilimenti "Mihal Duri" - Tiranë, 1954. Faqet e librit 223. Lënda: 1) Peshkatari dhe e bukura e dheut 2) Pralla e të shtatë vëllezërve 3) Tre vëllezërit me të bukurën e dheut 4) Çangallozi 5) Musa i vogël e Divi 6) Bilmeni 7) G...
Peshkatari dhe shpirti i tij Peshkatari dhe shpirti i tij
Autori: Wilde Oscar
Kodi: Sirena
Data e futjes: Thursday 30 April, 2020

...
Shtate kecat dhe ujku Shtate kecat dhe ujku
Autori: Vellezerit Grimm
Kodi: Shtate
Data e futjes: Friday 09 June, 2017

Fakti eshte qe perrallat sikurse edhe gjyshet, udhetojne , kjo dihet. Ashtu sikurse dihet se gjyshet kane qejf te tregojne. E kush jemi ne qe t'ja ndalojme?...
Tregimet e zanave Tregimet e zanave
Autori: Perrault Charles
Kodi: Tregimet e z
Data e futjes: Friday 18 December, 2015

Perrallat e Sharl Perro jane te mrekullueshme. Te botuara 100 vjet para Vellezerve Grim, menduam ti japim Qezarit ate qe eshte e Qezarit. Do te paraqesim vellimin e plote qe perbehet nga Bukuroshja e fjetur, Mjekerkaltri, Griselda, Deshirat qesharake, Macoku me cizme, Zanat, Kesulkuqja, Hirushja etj Vellezerit Grimm jane te famshem sepse kane mbledhur dhe perpunuar shume perralla te tradites gjermane por perrallat me te famshme jane pikerisht ...

Faqe risultatesh:  1  Shikim nga 1 tek 9 (nder 9 audiolibra)