Genere
Autoret
Donacion

Perralla

Shiko: 

Gjiganti egoist Gjiganti egoist
Autori: Wilde Oscar
Kodi: Gjigantiegoi
Data e futjes: Friday 27 November, 2015

Cdo dite , kur ktheheshin nga shkolla, femijet e kishin bere zakon te shkonin te luanin ne kopshtin e Gjigantit. Keshtu fillon nje nga veprat me te famshme te Oskar Uajlld. Ne kete perralle zbulojme ndjeshmerine, humanitetin dhe mesimin se asgjee, asnje pasuri apo prone nuk na gezon ne se nuk e ndajme me te tjeret. Perralla e dyte " Bilbili dhe trendafili" eshte nje nder tregimet me te bukura te Oscar Wild-it, nje nder historite me te bukura te d...
Perralla e peshkatarit dhe e peshkut Perralla e peshkatarit dhe e peshkut
Autori: Pushkin Aleksander
Kodi: Pushkin
Data e futjes: Sunday 24 July, 2016

-Perralla ne vargje -Perralla e peshkatarit dhe e peshkut ( Cironka) -Perralla e Car Salltanit dhe e birit te tij Knjazit, Gvidon Salltanovic, kreshnik zulmemadh e i fuqishem dhe e se bukures princeshe mjellme' -Perralla e popit dhe e sherbetorit te tij Halldopit -Perralla e carevnes se vdekur dhe e shtate divave...
Perralla shqiptare Perralla shqiptare
Autori: Sako Zihni
Kodi: Perralla shq
Data e futjes: Wednesday 23 March, 2016

Pralla popullore shqiptare (1954).JPG Pralla popullore shqiptare libër nga Instituti i Shkencave. Redaktuar nga Komisjoni i folklorit nën drejtimin e Zihni Sakos. Botuar në N.SH.B. Stabilimenti "Mihal Duri" - Tiranë, 1954. Faqet e librit 223. Lënda: 1) Peshkatari dhe e bukura e dheut 2) Pralla e të shtatë vëllezërve 3) Tre vëllezërit me të bukurën e dheut 4) Çangallozi 5) Musa i vogël e Divi 6) Bilmeni 7) G...
Tregimet e zanave Tregimet e zanave
Autori: Perrault Charles
Kodi: Tregimet e z
Data e futjes: Friday 18 December, 2015

Perrallat e Sharl Perro jane te mrekullueshme. Te botuara 100 vjet para Vellezerve Grim, menduam ti japim Qezarit ate qe eshte e Qezarit. Do te paraqesim vellimin e plote qe perbehet nga Bukuroshja e fjetur, Mjekerkaltri, Griselda, Deshirat qesharake, Macoku me cizme, Zanat, Kesulkuqja, Hirushja etj Vellezerit Grimm jane te famshem sepse kane mbledhur dhe perpunuar shume perralla te tradites gjermane por perrallat me te famshme jane pikerisht ...

Faqe risultatesh:  1  Shikim nga 1 tek 4 (nder 4 audiolibra)