Autoret
Donacion

Audiolibra te rinj

Chicxulub Chicxulub
Autori: Autori Vari
Kodi: Chicxulub
Data e futjes: Monday 22 January, 2018

...
Nobeliste1 Nobeliste1
Autori: Autori Vari
Kodi: Nobeliste1
Data e futjes: Thursday 18 January, 2018

Fitues te cmimit Nobel ne letersi...
Te fundmet fjale mbi Dhe Te fundmet fjale mbi Dhe
Autori: Krauss Nicole
Kodi: Leo
Data e futjes: Monday 15 January, 2018

Vetmia: nuk ka organ që mund ta mbajë të gjithën....
Nje trendafil per Emiline Nje trendafil per Emiline
Autori: Faulkner William
Kodi: Emili
Data e futjes: Monday 18 December, 2017

“Flisni me Kolonel Sartoris. Nuk i kam taksa Xhefersonit.” “Por, Zonjusha Emili--“ “Flisni me Kolonel Sartoris.” (Kolonel Sartoris kishte rreth dhjetë vjet që kishte vdekur.)...
Sfinksi pa enigma Sfinksi pa enigma
Autori: Wilde Oscar
Kodi: Sfinksi
Data e futjes: Sunday 17 December, 2017

Lady Alroy ishte thjesht nje grua me manine e misterit. I merrte me qera ato dhoma thjesht per te shkuar fshehurazi e mbuluar me vello duke imagjinuar se ishte nje heroine romanesh. Kishte pasionin per sekrete, por ne tevertete ishte thjesht nje Sfinks pa sekrete....
Tregime Tregime
Autori: Buzzati Dino
Kodi: Buzzati
Data e futjes: Wednesday 13 December, 2017

Nje pike uji po ngjit kembet e shkalles. A e degjon? I shtrire ne shtrat ne erresire , degjoj ecjen e saj te mistershme....
Kthimi i madh Kthimi i madh
Autori: Milan Kundera
Kodi: Kundera
Data e futjes: Monday 11 December, 2017

I njëjti regjizor i nënvetëdijes, që gjatë ditës i dërgonte, si copëza lumturie, copëza të pamjeve të stërnjohura nga mëmëdheu, gjatë natës i përgatiste kthime të llahtarshme në të njëjtin mëmëdhe. Dita ishte e përshkëndritur me bukurinë e tokës së shumëkërkuar, nata e ngjyer me tmerrin e të kthyerit atje. Dita i nanuriste parajsën që kishte humbur; nata i përgatiste ferrin nga ku kishte marrë arratinë....
Dublinasit Dublinasit
Autori: James Joyce
Kodi: Dubliners
Data e futjes: Sunday 26 November, 2017

Prodhimtaria e tij letrare ka qene baze per zhvillimin e letersise se shekullit te XX dhe ne menyre te vecante te asaj moderne. Eksperimentet linguistike te veprave te tij ka bere qe te konsiderohet njender shkrimtaret me te mire te shekullit dhe te letersise se te gjitha koheve....
Rashomon Rashomon
Autori: Akutagawa Ryunosuke
Kodi: Rashomon
Data e futjes: Wednesday 15 November, 2017

Filmi i Akira Kurosawa , Rashomon, eshte frymezuar nga ky tregim...
Novela e shahut Novela e shahut
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Shah
Data e futjes: Tuesday 14 November, 2017

Novela e shahut, (Schachnovelle, 1941) eshte novela e fundit e shkruar nga Stefan Zweig para vetvrasjes se tij , 22 febbraio 1942....
Horla Horla
Autori: Guy_de_Maupassant
Kodi: Horla
Data e futjes: Friday 04 August, 2017

Nje qenie e ardhur nga kush e di se ku, qe ushqehet me uje dhe qumesht, qe thith frymen e njerezve qe do ti beje rob, eshte nje veper qe nuk ka te krahasuar ne llojin e saj....
Tregime te zgjedhura Tregime te zgjedhura
Autori: Autori Vari
Kodi: Hena
Data e futjes: Sunday 11 June, 2017

Mjeshtri absolut i tregimit - The Observer...
Shtate kecat dhe ujku Shtate kecat dhe ujku
Autori: Vellezerit Grimm
Kodi: Shtate
Data e futjes: Friday 09 June, 2017

Fakti eshte qe perrallat sikurse edhe gjyshet, udhetojne , kjo dihet. Ashtu sikurse dihet se gjyshet kane qejf te tregojne. E kush jemi ne qe t'ja ndalojme?...
Tonio Kreger Tonio Kreger
Autori: Tomas Mann
Kodi: Tonio
Data e futjes: Wednesday 03 May, 2017

Nga Nobelisti Thomas Mann, nje radiografi shpirtit te poetit, si manual i intelektualit....
Muku i vogel Muku i vogel
Autori: Hauff Wilhelm
Kodi: Muku
Data e futjes: Thursday 20 April, 2017

Muku i vogel eshte nje nder librat me te bukur te letersise per femije. Pak lexues e dine se autori , Wilhelm Hauff, jetoi vetem 24 vjet. Nje shkrimtar me nje prodhimtari te jashtzakoneshme....
Ditari i Ana Frankut. Ditari i Ana Frankut.
Autori: Frank Anna
Kodi: Ditari
Data e futjes: Sunday 19 March, 2017

Te mendosh se ishte vetem 13 vjec kur nis ta shkruaje kete ditar, dhe perfundon kur ishte vetem 15 vjec. Libri i dyte me i lexuar ne bote. Miliona libra ne te gjitha gjuhet. Qe te mos harrojme......
Ferma e kafsheve Ferma e kafsheve
Autori: Orwell_George
Kodi: Ferma
Data e futjes: Tuesday 17 January, 2017

...
Aventurat e Pinokut Aventurat e Pinokut
Autori: Collodi Carlo
Kodi: Pinoku
Data e futjes: Friday 13 January, 2017

...
Piter Pan Piter Pan
Autori: Barrie James
Kodi: Piter
Data e futjes: Friday 02 December, 2016

Piter Pan është një karakter i krijuar nga shkrimtari skocez J. M. Barrie. Një djalë që mund të fluturojë dhe që nuk do të rritet, Piter Pan i kalon aventurat e tij në një ishull të vogël së bashku me grupin e tij të djemve të humbur, sirenat, zanat, piratët dhe ndonjëherë edhe me fëmijë të zakonshëm nga bota tjetër, larg ishullit... Debutimi i tij eshte bere me 27 dhjetor 1904 ne spektaklin teatral Peter Pan, ose ...
Ana Karenina Ana Karenina
Autori: Tolstoy Leon
Kodi: Ana
Data e futjes: Wednesday 30 November, 2016

"Te gjitha familjet e lumtura ngjajne me njera tjetren, cdo familje fatkeqe eshte fatkeqe ne menyren e vet". Ana Karenina eshte nje roman i Leon Tolstoj qe u botua per here te pare ne vitin 1877. Romani fillimisht doli ne periodikun Mesaxheri rus ne 1875. Tolstoj e quante kete liber, i konsideruar si kryeveper e realizmit, romani i tij i pare i vertete. Per Anna Karenine ai e mori frymezimin nga Tregimet e Belkinit te shkrimtarit dhe poeti...

Faqe risultatesh:  1  2  3  [Metejshem >>]  Shikim nga 1 tek 20 (nder 54 audiolibra te rinj)