Genere
Ese (6)
Histori (2)
Novela dhe tregime (21)
Perralla-> (70)
Poezi (15)
Roman-> (36)
Autoret
Donacion

Novela dhe tregime

Shiko: 

Arratisja Arratisja
Autori: Rilke
Kodi: Arratisja
Data e futjes: Monday 10 September, 2018

...
Burri qe ngaterroi gruan me kapelen Burri qe ngaterroi gruan me kapelen
Autori: Oliver Sacks
Kodi: Burri
Data e futjes: Tuesday 21 January, 2020

...
Byzylyku me gure te kuq Byzylyku me gure te kuq
Autori: Kuprin Alexander
Kodi: Byzylyku
Data e futjes: Tuesday 12 January, 2016

Kjo eshte historia e dashurise fisnike e pa pergjigje e funksionarit Zhelltkov per nje grua mondane. Ajo eshte bazuar ne nje histori te vertete qe rastisi te merrte vesh shkrimtari. Pa treguar asgje nga libri, sepse kam bindjen se secili do te duhej ta lexonte apo degjonte kete xhevahir te Kuprinit, ju rekomandojme te degjoni ne sfond Sonaten Nr 2, Op.2 Largo Appassionato te L. Van Beethoven. Pra eshte nje himn kushtuar dashurise dhe muzikes....
Cvajg Cvajg
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Cvajg
Data e futjes: Monday 07 November, 2016

Dhe pikerisht aty, ne nje kazino, paten fillimin e tyre 24 oret me eksituese se cdo loje, ore qe tronditen ekzistencen time per vite te tera. Nje goditje prej mjeshtri. Me penen e afte te nje mjeshtri, qe di te nderthure ankthin me zhbirilimin e ndergjegjes dhe te futet ne plaget e ndjeshmerise femerore ashtu dhe te zemerimit te verber mashkullor, Cvajg i gozhdon personazhet dhe lexuesit e tij, nga fillimi ne fund....
Denimi Denimi
Autori: Kafka Franz
Kodi: Denimi
Data e futjes: Friday 01 March, 2019

...
Djaloshi qe mblidhte pende Djaloshi qe mblidhte pende
Autori: Mehmeti Kim
Kodi: Djaloshi
Data e futjes: Tuesday 22 December, 2015

Kam ndegjuar edhe une si shume te tjere per veprimtarine z. Kim Mehmeti, thote nje lexues, , por ajo qe dua te theksoj eshte se po i afrohet shume nje definicioni qe ka te beje me kohen, ku thuhet se KOHA eshte ART. Ai eshte si lumi qe rrjedh e nuk resht. I nderuar Kim Mehmeti, arti juaj kerkon durim, kerkon ate forme te lexuarit, ku shpesh me vjen qe te mbulohem me jorgan e te degjoj tregimet e juaja. E ne po ja servirim lexuesit. Le ta degjoj...
Dublinasit Dublinasit
Autori: James Joyce
Kodi: Dubliners
Data e futjes: Sunday 26 November, 2017

Prodhimtaria e tij letrare ka qene baze per zhvillimin e letersise se shekullit te XX dhe ne menyre te vecante te asaj moderne. Eksperimentet linguistike te veprave te tij ka bere qe te konsiderohet njender shkrimtaret me te mire te shekullit dhe te letersise se te gjitha koheve....
Kafka Kafka
Autori: Kafka Franz
Kodi: Kafka
Data e futjes: Tuesday 09 February, 2016

Ndodhesha ne hall te madh. Duhej te beja me urgjence nje cope rruge, nje i semure me priste ne nje fshat dhjete milje larg. Nje stuhi debore qendronte mes meje dhe atij. Kisha nje kaloshine te lehte, me rrota te medha, posacerisht te bere per rruget e fshatit. Isha gati per tu nisur, i mbeshtjelle me pelice dhe me canten e veglave ne dore, por mungonte kali, kali. Kali im nje nate me pare kish ngordhur, i rraskapitur nga lodhja e madhe ne kete d...
Koleksioni i padukshem Koleksioni i padukshem
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Koleksioni
Data e futjes: Monday 30 November, 2015

Koleksioni i padukshem eshte nje homazh per shpirtin e koleksionistit. Libri zbulon paradoksin e nje koleksionisti te verber, aq te dashuruar me koleksionin e tij sa qe te habit kujtesa ne detaje e seciles pjese te koleksionit. Jo rastesisht kemi zgjedhur nj riprodhim te gravures se Albert Durer, ate ku ndalet biseda e lind dyshimi. Po ashtu do te gjenden te pershkruar te gjithe elementet qe shoqerojne boten pas permbysjeve ku te pasurit e rinj v...
Letra e nje te panjohure Letra e nje te panjohure
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Letra
Data e futjes: Tuesday 29 December, 2015

Letra e ndjerë e së panjohurës, që besonte deri në fund te dashuria gati-gati e pashpjegueshme me zotërinë e librave, është ndoshta një nga më të bukurat e Cvajg, po aq sa dhe “24 orë nga jeta e një gruaje”. Gratë e Cvajgut i dorëzohen dashurisë dhe u dalin përpara sfidave për të pasur pranë njeriun e zemrës. Ashtu si gruaja që humbi gjithë paratë në kumar, vetëm nga vështrimi dhe mbrëmja që kaloi me një djalosh...
Ligji i jetes Ligji i jetes
Autori: London Jack
Kodi: Ligji
Data e futjes: Friday 03 June, 2016

Plaku Koskush filloi te degjonte me lakmi. Ndonese shikimi i ishte dobesuar prej kohesh, degjimi i kishte mbetur i mprehte, edhe zeri edhe me i dobet i depertonte ne ate drite inteligjence qe kishte mbetur akoma prapa atij balli te fishkur edhe pse jo me i perqendruar ne gjerat e kesaj bote. Ah! Ajo ishte Sit-cum-to-ha, qe mallkonte me ze te ashper qente, ndersa po i mbrehte ne slite dhe i godiste me tere fuqine. Sit-cum-to-ha ishte vajza e va...
Lindja e pare Lindja e pare
Autori: Bulgakov Mihail
Kodi: Lindja
Data e futjes: Saturday 23 February, 2019

...
Mumu Mumu
Autori: Turgeniev Ivan
Kodi: Mumu
Data e futjes: Thursday 24 December, 2015

Kane kaluar 150 vite nga koha kur eshte shkruar ky liber. Dhe pas kaq vitesh , mbetet e paprekur ajo kenaqesi e pashpjegueshme kur lexon librat e Turgenievit, sic thonte Pisarev , gje qe e pranonte edhe Dostojevskij. Nuk la pa prekur kjo ndjesi, edhe mjekun qe u be i famshem jo per mjeksine, por per tregimet e tij, Anton Cehovin, qe do te thonte per te: "O Zot i madh, cfare mrekullie. Te vjen te ulerasesh!" Ishte edhe fale ketij tregimi qe opi...
Nobeliste1 Nobeliste1
Autori: Autori Vari
Kodi: Nobeliste1
Data e futjes: Thursday 18 January, 2018

Fitues te cmimit Nobel ne letersi...
Sfinksi pa enigma Sfinksi pa enigma
Autori: Wilde Oscar
Kodi: Sfinksi
Data e futjes: Sunday 17 December, 2017

Lady Alroy ishte thjesht nje grua me manine e misterit. I merrte me qera ato dhoma thjesht per te shkuar fshehurazi e mbuluar me vello duke imagjinuar se ishte nje heroine romanesh. Kishte pasionin per sekrete, por ne tevertete ishte thjesht nje Sfinks pa sekrete....
Shkrepsja suedeze Shkrepsja suedeze
Autori: Cechov Anton
Kodi: Shkrepsja
Data e futjes: Wednesday 13 January, 2016

Nuk thote asgje te re, por ajo cfare thote eshte aq bindese, aq e thjeshte, aq e qarte Ne novelat "Shpifja", " Tallja" "Maska", "Oh publiku"etj gjejme novelat super komike qe zbulojne nje Cehov pa dhembje por me nje ndjenje humori te rralle....
Tregime Tregime
Autori: Cechov Anton
Kodi: Tregime
Data e futjes: Friday 13 November, 2015

Tregimi i pare. Basti, Bankieri kujton rastin e bastit pesëmbëdhjetë vjet më parë. Diskutimi per dënimin kapital sjell pasoja te pa imagjinueshme. Bankieri argumentoi se dënimi kapital është më human se burgimi i përjetshëm, ndërsa avokati i ri nuk u pajtua, duke këmbëngulur se ai do të zgjidhte jetën në burg perpara vdekjes. Ata bien dakord për një bast prej dy milionë rubla. Një ditë para se burgosja pesëmbëdhjetë ...
Tregime dhe novela Tregime dhe novela
Autori: Balzac Honore de
Kodi: Novela
Data e futjes: Tuesday 24 November, 2015

Tek Balzaku ka gjithshka. Aty gjen provincen me thashetheme, mermeritje, lakmi, xhelozi, martesa, dashuri, tradheti, pleq e te rinj. Aty gjen festa , sallone mondane. Po te kishte jetuar ne ditet e sotme Balzaku, do te mund te thonim pa frike se subjektet e tij i ka marre nga facebook-u. Me siguri do ti kishin pelqyer rrjetet sociale. Do te gjente gjithshka gati....
Tregime e novela Tregime e novela
Autori: Guy_de_Maupassant
Kodi: Mopasan
Data e futjes: Tuesday 29 March, 2016

“Oh Matildë e dashur! Po gjerdani im ka qenë i rremë. Ai nuk vlente më shumë se pesëqind franga!”. Kush e ka lexuar tregimin “Gjerdani” shkruar nga Gi Dë Mopasan, ka përfytyruar portretin e Matildë ndërsa zonja Forestije i thotë këtë fjali. Gruaja e thjeshtë e një nëpunësi do t’i ndryshonte e gjithë jeta nga pjesëmarrja në një ballo, pasi humbi gjerdanin me perla të huajtur te mikesha e saj, zonja Forestije. Ësht...
Vdekja e Ivan Ilicit Vdekja e Ivan Ilicit
Autori: Tolstoy Leon
Kodi: Ivan Ilici
Data e futjes: Wednesday 15 June, 2016

Eshte larg koha kur eshte shkruar Lufta dhe Paqja, dhe Anna Karenina, e mendja e Tolstoit eshte e pushtuar nga fryma fetare e morale qe ne vitet e fundit te jetes se tij, e beri ti rimerrte ne dore kryeveprat e dala nga dora e tij dhe ta denonte artin ne emer te besimit dhe moralit. Por, ndonese nuk i vjen mire, eshte artisti ai qe vazhdon te jetoje tek ai. Ai nuk mund ta mendoje nje personazh, nuk mund te hetoje gjendjene tij shpirterore, pa ...

Faqe risultatesh:  1  2  [Metejshem >>]  Shikim nga 1 tek 20 (nder 21 audiolibra)