Autoret
Donacion

Audiolibra te rinj

Horla Horla
Autori: Guy_de_Maupassant
Kodi: Horla
Data e futjes: Friday 04 August, 2017

Nje qenie e ardhur nga kush e di se ku, qe ushqehet me uje dhe qumesht, qe thith frymen e njerezve qe do ti beje rob, eshte nje veper qe nuk ka te krahasuar ne llojin e saj....
Dahl Dahl
Autori: Dahl Roald
Kodi: Dahl
Data e futjes: Sunday 11 June, 2017

Mjeshtri absolut i tregimit - The Observer...
Shtate kecat dhe ujku Shtate kecat dhe ujku
Autori: Vellezerit Grimm
Kodi: Shtate
Data e futjes: Friday 09 June, 2017

Fakti eshte qe perrallat sikurse edhe gjyshet, udhetojne , kjo dihet. Ashtu sikurse dihet se gjyshet kane qejf te tregojne. E kush jemi ne qe t'ja ndalojme?...
Na ishte nje here Na ishte nje here
Autori: Vellezerit Grimm
Kodi: Grimm
Data e futjes: Tuesday 16 May, 2017

...
Tonio Kreger Tonio Kreger
Autori: Tomas Mann
Kodi: Tonio
Data e futjes: Wednesday 03 May, 2017

Nga Nobelisti Thomas Mann, nje radiografi shpirtit te poetit, si manual i intelektualit....
Muku i vogel Muku i vogel
Autori: Hauff Wilhelm
Kodi: Muku
Data e futjes: Thursday 20 April, 2017

Muku i vogel eshte nje nder librat me te bukur te letersise per femije. Pak lexues e dine se autori , Wilhelm Hauff, jetoi vetem 24 vjet. Nje shkrimtar me nje prodhimtari te jashtzakoneshme....
Ditari i Ana Frankut. Ditari i Ana Frankut.
Autori: Frank Anna
Kodi: Ditari
Data e futjes: Sunday 19 March, 2017

Te mendosh se ishte vetem 13 vjec kur nis ta shkruaje kete ditar, dhe perfundon kur ishte vetem 15 vjec. Libri i dyte me i lexuar ne bote. Miliona libra ne te gjitha gjuhet. Qe te mos harrojme......
Nje mije e nje net Nje mije e nje net
Autori: Antoine Galland
Kodi: Njemije
Data e futjes: Friday 17 February, 2017

Nje mije e nje net eshte ndoshta permbledhja me e jashtezakonshme e gjithe letersise. Princesha Shehrazade do ja dale mbane te shpetoje nga vdekja me te cilen sulltani ka vendosur te denoje grate me te cilat kalon naten e pare, kjo duke i treguar nje varg te pambarim perrallash terheqese. per gjate njemije e nje neteve sulltani mizor do te degjoje i mahnitur aventurat e priceshave te bukura, mbreterve te fuqishem, xhind me fuqi te jashtzakonesh...
Ferma e kafsheve Ferma e kafsheve
Autori: Orwell_George
Kodi: Ferma
Data e futjes: Tuesday 17 January, 2017

...
Aventurat e Pinokut Aventurat e Pinokut
Autori: Collodi Carlo
Kodi: Pinoku
Data e futjes: Friday 13 January, 2017

...
Piter Pan Piter Pan
Autori: Barrie James
Kodi: Piter
Data e futjes: Friday 02 December, 2016

Piter Pan është një karakter i krijuar nga shkrimtari skocez J. M. Barrie. Një djalë që mund të fluturojë dhe që nuk do të rritet, Piter Pan i kalon aventurat e tij në një ishull të vogël së bashku me grupin e tij të djemve të humbur, sirenat, zanat, piratët dhe ndonjëherë edhe me fëmijë të zakonshëm nga bota tjetër, larg ishullit... Debutimi i tij eshte bere me 27 dhjetor 1904 ne spektaklin teatral Peter Pan, ose ...
Ana Karenina Ana Karenina
Autori: Tolstoy Leon
Kodi: Ana
Data e futjes: Wednesday 30 November, 2016

"Te gjitha familjet e lumtura ngjajne me njera tjetren, cdo familje fatkeqe eshte fatkeqe ne menyren e vet". Ana Karenina eshte nje roman i Leon Tolstoj qe u botua per here te pare ne vitin 1877. Romani fillimisht doli ne periodikun Mesaxheri rus ne 1875. Tolstoj e quante kete liber, i konsideruar si kryeveper e realizmit, romani i tij i pare i vertete. Per Anna Karenine ai e mori frymezimin nga Tregimet e Belkinit te shkrimtarit dhe poeti...
Cvajg Cvajg
Autori: Zweig Stefan
Kodi: Cvajg
Data e futjes: Monday 07 November, 2016

Dhe pikerisht aty, ne nje kazino, paten fillimin e tyre 24 oret me eksituese se cdo loje, ore qe tronditen ekzistencen time per vite te tera. Nje goditje prej mjeshtri. Me penen e afte te nje mjeshtri, qe di te nderthure ankthin me zhbirilimin e ndergjegjes dhe te futet ne plaget e ndjeshmerise femerore ashtu dhe te zemerimit te verber mashkullor, Cvajg i gozhdon personazhet dhe lexuesit e tij, nga fillimi ne fund....
Faust Faust
Autori: Goethe Johann Wolfgang
Kodi: Faust
Data e futjes: Sunday 06 November, 2016

Faust, poema e madhe dramatike e Gëtes, është kurorëzimi i gjithë punës së tij. Edhe pse ajo është e bazuar në legjendën mesjetar të një njeriu i cili ja shiti shpirtin e tij djallit, kjo vepër mbetet gjithnjë aktuale pasi në fakt trajton ndjenjën e tjetërsimit të njeriut të sotëm dhe nevojën e tij për t`ju pershtatur kushteve të botës ku jeton duke bërë edhe pakte jo të deshëruara por të nevojshme. Si të të gjit...
Zonja Bovari Zonja Bovari
Autori: FLaubert Gustave
Kodi: Zonja
Data e futjes: Tuesday 18 October, 2016

Zonja Bovari i shkruar ne vitin 1856, eshte romani i pare i Gustav Floberit. Ngjarjet trajtojne jeten e gruas se doktor Bovari, Ema Bovari, e cila pervec mardhenieve jashtemartesore, bente nje jete plot shpenzime qe i tejkalonin mundesite ekonomike te familjes, per tju shmangur keshtu jetes boshe te provinces. Sapo u botua si roman, autori u akuzua per shkelje te normave te moralit te shoqerise. Ishte vete gjyqi qe perfundoi pas dy muajsh duke i...
Migjeni Migjeni
Autori: Migjeni
Kodi: Migjeni
Data e futjes: Monday 10 October, 2016

Uragani i nderprere! C`do te shkruante me pas? C`la pa bere? Ne c`lartesi do te ngjitej? Keto pyetje, ndonese te mbetura pa pergjigje, do te perseriten si per gjithe njerezit e medhenj, qe brezat e rinj deshirojne ti kene mes tyre. (Ismail Kadare)...
Jeta lakuriq Jeta lakuriq
Autori: Pirandello Luigi
Kodi: Jeta
Data e futjes: Wednesday 31 August, 2016

Luigi Pirandello (1867 - 1936) Cmimi Nobel “Jeta Lakuriq” , ben pjese ne permbledhjen “Novela per nje vit” qe është një permbledhje me 241 tregime të shkurtra shkruar nga Luigi Pirandello. Fillimisht ata kanë qenë të botuar në Corriere della Sera, më vonë ribotuar në 15 permbledhje. Fillimisht ishin parashikuar 24 permbledhje që përmbajnë 365 tregime të shkurtra, por vdekja e parakohshme e autorit e pengoi atë për t...
Kenge kreshnikesh dhe legjenda Kenge kreshnikesh dhe legjenda
Autori: Rapsodi
Kodi: Kreshnike
Data e futjes: Tuesday 23 August, 2016

Çdo komb ka nji nënshtresë mitike që gjindet thellë në rranjët e atij komb… Sa ma i vjetër kombi aq ma të thella rranjët… Ne mesin e atyne rranjëve për çdo komb ka nji Arkeo-Mit, nji Krye-Mit… Për ne shqiptarët mendoj se Arkeo-Miti jonë kombëtar asht Legjenda e Rozafës… Legjenda e Rozafës vjen nga qyteti ma i njohun shqiptar, Shkodra! ( Per me teper ju mund te lexoni Legjenda e Rozafes nga Ilir Seci,)...
Epi i Gilgameshit Epi i Gilgameshit
Autori: Gilgamesh Epi
Kodi: Epi
Data e futjes: Friday 29 July, 2016

Ne kerkim te perjetesise. Perkthim i jashtzakonshem i Anton Berishes...
Perralla e peshkatarit dhe e peshkut Perralla e peshkatarit dhe e peshkut
Autori: Pushkin Aleksander
Kodi: Pushkin
Data e futjes: Sunday 24 July, 2016

-Perralla ne vargje -Perralla e peshkatarit dhe e peshkut ( Cironka) -Perralla e Car Salltanit dhe e birit te tij Knjazit, Gvidon Salltanovic, kreshnik zulmemadh e i fuqishem dhe e se bukures princeshe mjellme' -Perralla e popit dhe e sherbetorit te tij Halldopit -Perralla e carevnes se vdekur dhe e shtate divave...

Faqe risultatesh:  1  2  3  [Metejshem >>]  Shikim nga 1 tek 20 (nder 48 audiolibra te rinj)